Site Overlay

Rozmowa kwalifikacyjna na stanowisko asystentki – jak się przygotować?

Rozmowa kwalifikacyjna na stanowisko asystentki – jak się przygotować?

Szukając pracy zastanawiasz się nad stanowiskiem asystentki? Jest to jeden z najczęściej obieranych zawodów przez kobiety, rzadziej mężczyzn. Sprawia to, że podczas rekrutacji można się spotkać ze sporą konkurencją. Nie jest to również praca łatwa, jak wydaje się części aplikantek. Przed zatrudnieniem, koniecznym doświadczeniem jest rozmowa kwalifikacyjna. Asystentka musi wiedzieć, jak się zaprezentować – jak to zrobić?

Czego oczekuje pracodawca od asystentki?

Wbrew pozorom, poszukiwanie asystentki jest trudnym zadaniem nie tylko dla kandydatki, ale samego przedsiębiorcy. Musi on zwracać na wiele rzeczy uwagę, jednak wyrażając chęć pracy trzeba mieć na uwadze to, że każdy pracodawca oczekuje kompetencji merytorycznych – asystentka będzie przygotowywała pisma, organizowała spotkania – musi więc cechować się dokładnością. Przy tym wszystkim nie można zapominać o tym, że asystentka powinna się dobrze prezentować – przede wszystkim schludnie.

Spora część kandydatek na stanowisko asystentki uważa, że jest to dobra droga do awansu. Tak niestety nie jest, ponieważ dobry pracownik w tej dziedzinie jest na wagę złota, a pracodawca zazwyczaj nie chce się go pozbywać z funkcji, jaką pełni.

Na co zwracać uwagę w kwestii rozmowy kwalifikacyjnej?

Momentem, w którym należy zwracać szczególną uwagę nie jest wyłącznie rozmowa kwalifikacyjna. Kandydatka na asystentkę musi się dobrze przygotować na długo przed samą rozmową. Należy posłużyć się detektywistycznym zmysłem i sprawdzić, do kogo się w ogóle wybiera na rekrutację. Tutaj bardzo przydatne są portale społecznościowe, takie jak Instagram, Facebook, Twitter itd. Warto też sprawdzić strony, których celem jest ocena pracodawców. Czasem się zdarza, że świetnie napisana i przez to atrakcyjna oferta pracy w rzeczywistości może się różnić od obietnic, o czym z pewnością poinformują internauci, którzy mają pewne doświadczenie z daną firmą. Tego typu strony zawierają także opisy z wielu różnych perspektyw, dlatego można liczyć na obiektywizm.

Rozmowa kwalifikacyjna na stanowisko asystentki powinna poruszać wszelkie interesujące kandydatkę kwestie. Trzeba odważnie pytać o wszystkie niejasne sprawy. Jednakże, warto też wspomnieć, że rozmowa nie powinna dotyczyć wyłącznie pracy. Pracodawca często pyta o życie pozazawodowe, na przykład ulubione książki, hobby itd. Dzięki temu przedsiębiorca może poznać w większym stopniu charakter kandydatki.

Koniecznie pamiętaj również o swojej prezencji i tzw. savoir vivre rozmowy. Przede wszystkim na rozmowę należy stawić się punktualnie, nie za wcześnie oraz nie zbyt późno. Równie ważny jest ubiór, który powinien być schludny i nienaganny. Mówi się, że obowiązkowym atrybutem kandydata powinien być uśmiech od przekroczenia progu firmy.

W pewnym momencie z pewnością pojawi się temat pieniędzy i oczekiwań wobec zapłaty. Nie powinno się zaniżać swoich faktycznych wymagań, tak samo zawyżać. Zazwyczaj ciężko jest poprawnie wybrnąć z takich sytuacji, dlatego najlepiej jest zażartować z umiarem i wykazać się błyskotliwością, by zakończyć temat.

Dodaj komentarz

Copyright © 2019 Admarket. All Rights Reserved.