Site Overlay

Praca asystentki – zakres obowiązków, zarobki i zalety

Praca asystentki – zakres obowiązków, zarobki i zalety

Praca asystentki jest bardo popularna wśród kobiet, znacznie rzadziej można spotkać asystentów. Jest to zawód odpowiedzialny i szanowany, czemu nie można się dziwić – jej zadaniem jest trzymanie w ryzach firmę, a także spełnianie indywidualnych oczekiwań pracodawcy, które często mogą być trudne do wykonania.

Bardzo wiele kobiet myśli o zostaniu asystentką z tego względu, że w ich mniemaniu jest to środek na rozpoczęcie wspinaczki po drabinie awansów w danej firmie. Jest to niestety błędne spojrzenie, ponieważ kiedy dany pracodawca posiada dobrą asystentkę – nie będzie chciał jej stracić, przez co możliwości w kwestiach awansów są niewielkie.

Zakres obowiązków

Wszystko zależy tak naprawdę od charakteru zatrudnienia. Czasami oferta pracy dotyczy asystentki prezesa, innym razem asystentki zarządu itd. Do jej obowiązków może należeć na przykład organizowanie spotkań, tworzenie dokładnych sprawozdań, przygotowywanie dokumentów, wyszukiwanie informacji i wiele innych. Za każdym razem jednak asystentka będzie musiała być gotowa na pracę pod presją. Osoba ubiegająca się na to stanowisko musi zdawać sobie sprawę z tego, że na pewno nierzadko będą się zdarzały nietuzinkowe zadania, wymagające poświęcenia sporych pokładów energii. Zawsze na asystentkę czekać będą nowe wyzwania, przez co w opinii wielu osób jest to zawód, który znacznie rozwija.

Warto wiedzieć, że aby zostać asystentka niekonieczne jest ukończenie studiów. Jest to tylko pozór łatwości w otrzymaniu pracy, ponieważ przyszła asystentka będzie musiała i tak spełniać wiele wymagań z równie wielu dziedzin. Czasami wymagane są umiejętności władania kilkoma językami, czasami konieczne jest posiadanie prawa jazdy itd. Najważniejsze jest jednak to, żeby asystentka nie była podatna na stres.

Płaca

Asystentka zarabia znacznie lepiej, niż np. sekretarka, czyli zawód często używany jako porównanie. Wynagrodzenia są różne, jednak zazwyczaj zaczynają się od 2 500 złotych netto, a czasami sięgają nawet kilkunastu tysięcy. Jest to jednak możliwe wyłącznie w przypadku pracy w firmach znanych i posiadających wysoką pozycję na tle konkurencji. Nie jest jednak tak, że asystentka zarabiająca np. 15 000 na miesiąc, będzie robić to samo, co osoba zarabiająca 2 500. Wysoka płaca dotyczy tego, że asystentka często musi być dyspozycyjna przez całą dobę, a zadania jej przydzielane są niełatwe i bardzo odpowiedzialne. Dlatego przed aplikowaniem na stanowisko asystentki trzeba się dobrze zastanowić, czy osobiste kompetencje pozwolą na rzetelne wykonywanie tego zawodu.

Zalety

Jak wspomniane było wcześniej, asystentka często kojarzona jest z sekretarką. Zawód asystentki natomiast jest znacznie bardziej prestiżowy, a przy tym bardziej rozwojowy. Poprzez stawanie naprzeciw wyzwaniom skomplikowanym i ciężkim można rozwinąć wiele swoich umiejętności. Nie można zapominać też o tym, że od asystentki często zależy spora część funkcjonowania firmy, dlatego inni pracownicy muszą traktować ją z należytym szacunkiem.

Dodaj komentarz

Copyright © 2019 Admarket. All Rights Reserved.